Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vakcinácia líšok

SÚBOR
Dátum: 27.03.2024
Autor: Urad
Počet videní: 142
3 min. čítania
Vakcinácia líšok

Vakcinácia líšok 

V dňoch od 2. apríla do 19. apríla 2024 bude prebiehať štyridsiata deviata kampaň orálnej vakcinácie líšok proti besnote leteckou pokládkou na území Slovenskej republiky spolufinancovaná Európskou úniou.

Na orálnu vakcináciu líšok proti besnote bude použitá vakcinačná návnada LYSVULPEN por. a. u. v., ktorá obsahuje modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern v celkovom počte 367 796 vakcinačných návnad.

 

Informácie o vakcíne.

Zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave. Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Ak sa obsah blistra zapracovaného v návnade dostane na ruky, je potrebné ruky ihneď umyť vodou a mydlom.

Ak sa obsah blistra dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí človeka, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie. V prípade nálezu vakcinačnej návnady je potrebné sa vyvarovať manipulácii s ňou a urýchlene opustiť miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť od príjmu vakcinačnej návnady.

V období distribúcie návnad a dva týždne po distribúcie návnad by malo byť vo vakcinačnej oblasti zabránené voľnému pohybu psov a mačiek, lebo sú potravinovými konkurentami z hľadiska požierania  návnad.

 

Letecká distribúcia bude vykonaná z  letiska Poprad na území celého Prešovského kraja.

 

Ručná pokládka vakcín sa začína dňa 4.4.2024 v okrajových častiach mesta Prešov.

Prosíme o informovanie občanov spôsobom obvyklým. V prípade akýchkoľvek nejasností alebo problémov ma kľudne kontaktujte.

 

 

 

MVDr.Valerián Kvokačka

Riaditeľ a generálny tajomník

služobného úradu

RVPS Prešov

 

Regionálna veterinárna a potravinová správa Prešov

Levočská 112

080 01 Prešov

Tel.: 051 7493650

Mobil: +421905879061

e-mail: Riaditel.PO@svps.sk

 

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
20240327084916 Veľkosť: 107.9 kB Formát: pdf Dátum: 27.3.2024