Investície a rozvoj obce - (ne)zverejňovanie informácií

Prijatý: 27.02.2024
Zodpovedaný: 01.03.2024
Autor: OM

základnou úlohou obce pri výkone samosprávy je starostlivosť o všestranný rozvoj jej územia a o potreby jej obyvateľov (zákon č. 369/1990 Z.z. § 1).
Obec je povinná informovať obyvateľov o svojich aktivitách súvisiacich s výkonom samosprávy. Dovoľujem si Vás požiadať o zverejnenie informácií obvyklým spôsobom :
- zrealizované investičné aktivity v r. 2023, ich názov, výška zaplatených výdavkov, výška plánovaných výdavkov v budúcich obdobiach, názov dodávateľa, číslo zmluvy/objednávky,
- zrealizované neinvestičné aktivity súvisiace s hospodárskym rozvojom obce ( projektové štúdie a zámery, projektová dokumentácia, poradenstvo, stavebný a inžiniersky dozor, ap.) v r.2023, ich názov, výška zaplatených výdavkov, výška plánovaných výdavkov v budúcich obdobiach, názov dodávateľa, číslo zmluvy/objednávky,
- program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce Ľubotice na r.2024-2032 (strednodobý výhľad všestranného rozvoja obce), zverejnený je PHSR na obdobie 2015-2023,
- stav rozpracovanosti/ tvorby nového územného plánu obce Ľubotice, časový rámec schválenia.

Ďakujem za informácie.

S pozdravom
OM

ďakujem za spísanie Vašej žiadosti, na ktorú aj napriek tomu, že nespadá do kategórie "podnety" skúsim odpovedať :

Ako štatutárny orgán obce poznám zákonné povinnosti aktívneho informovania a keďže právo na informácie je nástrojom presadzovania transparentnosti a zákonnosti, uplatňujem ho spolu s obecným zastupiteľstvom nad rámec zákona. Taktiež pristupujem maximálne  zodpovedne v rámci aktívneho zverejňovania informácií, ak to ustanovuje zákon, k zverejňovaniu návrhov dokumentov, ku ktorým má verejnosť právo vyjadrovať sa, pripomienkovať ich.

Vami požadované informácie sú verejne dostupné na webovej stránke obce :

- všetky typy zmlúv, objednávok a faktúr s uvedeným číslom, dodávateľom

- uznesenia obecného zastupiteľstva, kde v rámci uznesenia bola predĺžená aj platnosť PHSR o jeden rok, s odôvodnením a informáciou o stave rozpracovania nového PHSR vrámci UMR

- online prenos spolu s audiovizuálnym záznamom verejne dostupným zo všetkých zasadnutí, kde v rámci bodov programu sú pravidelne preberané pripravované aj realizované investičné a neinvetičné aktivity, v bode interpelácie poskytujem informácie o stave pripravenosti všetkých aktivít v obci

- zápisnice zo všetkých zasadnutí OcZ

Stav rozpacovanosti nového územného plánu bol po zverejnení prezentovaný na verejnom zhromaždení, zároveň v prípade záujmu si môžete odpoveď  k tejto otázke nájsť aj v tejto sekcii.

Nakoľko vo Vašej žiadosti nepreukazujete účel požadovaných informácií vyššie uvedené skutočnosti považujem za postačujúce.