Útočiaci pes z Hapákovej 7 spôsobil zranenie

Prijatý: 30.06.2024
Zodpovedaný: 09.07.2024
Autor: Dušan Bartoš

pani starostka, tento podnet nie je nahlásením útoku psa Vám ani polícii. Píšem to preto, aby som upozornil majiteľa psa z Hapákovej 7 (JK) a aj iných občanov z ulíc Hapákova, Tekeľova a Sibírska, ktorí mali nejaké podobné stretnutie s týmto psom, aby v komentároch k tomuto príspevku to oznámili.

Dňa 19.6.2024 okolo 16:00 hod moja manželka na prechádzke s našim 4 kg psom (plemeno Maltezák) sa stretla so psom hmotnosti asi 40-50 kg (asi plemeno Biely švajčiarsky ovčiak - na obrázku), ktorý zaútočil na Maltezáka, na jeho krk a spôsobil mu zranenie. Útočiaci pes bol na vodítku, mal doprovod (majiteľku), ktorá ho zjavne neudržala pred útokom a pes pri tom spôsobil tržné krvavé zranenie Maltezákovi. Útočiaci pes nemal náhubok a útočil na krk (útok s cieľom zabiť). Podobné útoky tohto psa sa za posledné 2 roky niekoľkokrát zopakovali, ale predchádzajúce prípady boli bez zranenia (psa, osoby), pretože sme stihli Maltezáka zobrať do náručia a ochrániť ho pred útokom. S rizikom, či pes zaútočí aj na človeka? Nezaútočil a jeho doprovod (chlapec s nižšou hmotnosťou ako má pes) nebol fyzicky zdatný aby udržal svojho psa na vodítku, pes sa mu vytrhol. Už dva roky nemôžeme Maltezáka na vodítku a bez nášho dohľadu umiestniť na terasu (bývame na prízemí), pretože riziko útočiaceho psa je stále možné. Z rozprávania susedov sme sa dozvedeli, že tento útočiaci pes už napadol aj osoby, ktoré pred ním utekali a pes im strhol obuv.

Po zranení náš Malezák bol traumatizovaný do takej miery, že asi hodinu chodil po byte ako omámený, nesadol si, neľahol, nechcel piť, nereagoval na povely. Veterinárny lekár ho ošetril (máme správu o ošetrení a faktúru), týždeň sme mu podávali antibiotiká a lieky proti bolesti. Lekár nevedel odhadnúť, či sa za pár dní neobjaví opuch alebo iné komplikácie. Na obrázku je zranenie psa, ktoré sme odfotili u veterinára. Po týždni podávania liekov (zdá sa) že je náš Maltezák v poriadku, komplikácie nevznikli, trauma pretrváva.

S majiteľom útočiaceho psa som sa osobne a celkom náhodou stretol v ten istý deň, asi o hodinu po ošetrení, informoval som ho o útoku a zranení môjho psa - na druhom obrázku.

Informácie a postup v prípade "útočiaceho psa" som nenašiel vo "VZN obce Ľubotice č. 1/2015 o niektorých podmienkach držania psov na území obce Ľubotice" (https://www.obeclubotice.sk/data/news_files/lubotice.eu/43604/pdf.pdf), ale našiel som ich v zákone https://www.epi.sk/zz/2002-282#p4, kde v par. 4 je okrem iného uvedené:

"(2) Vodiť nebezpečného psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok."

Môžem verejne prisľúbiť, že ak na verejnosti uvidím tohto útočného psa bez náhubku a v sprievode osoby, ktorá nebude fyzicky spôsobilá psa viesť, nahlásim to na polícii na čísle 159. Ďalej prosím susedov, ktorí mali nejaké nepríjemné stretnutie s uvedeným psom, aby napísali krátky komentár. Ďakujem

S pozdravom,
občan z Hapákovej 3

verím, že príspevok sa dostane k ľuďom, ktorých sa týka.

Každý občan má právo pri akomkoľvek incidente volať mestskú políciu s ktorou má obec zmluvu.