Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Medzi naj športovcami Prešova aj Ľubotičania

GALÉRIA
Dátum: 04.03.2024
Autor: Obec Ľubotice
Počet videní: 546
7 min. čítania
Medzi naj športovcami Prešova aj Ľubotičania

Sála Parku kultúry a oddychu Čierny orol v Prešove bola v posledný februárový deň dejiskom vyhlásenia výsledkov v poradí už 63. ročníka ankety Najúspešnejší športovci a športové kolektívy mesta Prešov za rok 2023. Medzi ocenenými laureátmi mali po roku opäť zastúpenie aj Ľubotice

Súčasťou desiatky ocenených jednotlivcov bez určenia poradia sa po roku opäť stala kickboxerka KK Panter Prešov Lucia Fecková. Minuloročný úspech zopakovala šikovná Ľubotičanka najmä vďaka bronzovej medaile z majstrovstiev sveta v Portugalsku v kategórii kicklight do 55 kg. „Myslím si, že to boli moje najlepšie majstrovstvá sveta, čo sa týka pripravenosti a kondície. Škoda, že to napokon nevyšlo na to striebro, či dokonca zlato. Ale verím, že sa to podarí o dva roky,“ zhodnotila Fecková svoj najväčší úspech. Potešilo ju aj ocenenie. „Veľmi som sa tešila, lebo minulý rok si povedala, že ak sa mi podarí úspech zopakovať, tak na vyhlásenie zoberiem obidvoch rodičov, aby to videli. Doteraz to obaja nevidela, a tentoraz sa to podarilo. Pre mňa to je niečo výnimočné,“ tešila sa už stabilná súčasť oceňovania najúspešnejších športovcom Prešova. 

Medzi ocenenou desiatkou jednotlivcov bol aj hráč futbalového Sokola Ľubotice Tomáš Mikluš, ktorý bol vyznamenaný ako hráč malého futbalu. Ako člen slovenskej reprezentácie prispel k 7. miestu na majstrovstvách sveta v Spojených arabských emirátoch  a v tíme To-day Hydrokres Prešov sa zase 13 gólmi podieľal ako najlepší strelec Niké superligy na zisku bronzových medailí tímu, ako aj víťazstve v Niké Winter Cup 2023. Ocenenie za Tomáša Mikluša, ktorý je aktuálne pracovne v Rakúsku, prevzal jeho otec. 

Do Siene slávy prešovského športu uviedli Ľubotičana Pavla Palšu. Bývalý hádzanár Tatrana Prešov, ale aj hádzanársky tréner a funkcionár stále aktívne zastáva funkciu viceprezidenta Slovenského zväzu hádzanej. „Dostal som už viacero ocenení. Ale toto je jedno z najkrajších, ktoré mám. Dostať sa do Siene slávy je snom každého športovca, aj funkcionára. Pre mňa zvlášť, keď som bol toľké roky hráč, tréner, rozhodca, či funkcionár a do dnešného dňa, hoci mám 79 rokov, som stále aktívny a neostal som len sedieť doma na stoličke,“ vyjadril sa Palša po uvedení do Siene slávy.    

Oceneným Ľubotičanom pogratulovala k úspechu aj starostka obce Nicole Rubisová, ktorá sa slávnosti zúčastnila na pozvanie Pavla Palšu.

Ivan Kriššák

VIZITKY OCENENÝCH 

Lucia Fecková

(kickboxing, Kickboxing klub Panter Prešov)

Dlhoročná slovenská reprezentantka v kickboxe je, napriek svojmu stále mladému veku, už stálicou tejto ankety, v ktorej sa prvýkrát objavila v roku 2017 ako objav roka. Jej aktuálne štvrté zaradenie medzi najúspešnejších športovcov Prešova jej za rok 2023 vyniesla najmä bronzová medaila z majstrovstiev sveta v Portugalsku v kategórii kick light sen do 55 kilogramov. Lucia sa nestratila ani na pretekoch Svetového pohára. Striebro si vybojovala v Innsbrucku a dvakrát tretie miesto jej patrilo na pretekoch v Lido de Jesolo. Zlato a striebro vybojovala na Európskom pohári v Sarajeve. Svoju zbierku rozšírila aj o dva tituly majsterky Slovenska, a tak už aktuálne pokorila hranicu 15-tich domácich titulov. Úspešná športovkyňa, občas sa venujúca aj modelingu, je pritom už z minulosti držiteľkou titulu
vicemajsterky Európy, medailistkou z majstrovstiev sveta a tiež akademickou majsterkou
Európy z Univerzitných Európskych hier v poľskej Lodži z roku 2022, za čo jej vlani v tejto
ankete pribudol aj titul pre najlepšieho športovca – akademika.

Tomáš Mikluš

(malý futbal, To Day Hydrokres Prešov)

Tomáš Mikluš sa v roku 2023 pričinil o siedme miesto Slovenska na majstrovstvách sveta v malom futbale v Spojených arabských emirátoch, na šampionáte dal dva góly. Reprezentantom je od roku 2018, reprezentáciu vníma ako odmenu za všetko, čo pre futbal a malý futbal urobil. V ročníku 2022/23 Niké superligy dal trinásť gólov a stal sa jej najlepším strelcom. Aj jeho pričinením sa Prešov tešil zo zisku bronzovej medaily. V Niké Top liga Prešov je To Day Hydrokres po jeseni na prvom mieste, vyhral turnaj Niké Winter Cup 2023. Vyniká pracovitosťou, húževnatosťou, do hry dáva srdce, má rád kombinačnú hru, ktorou prináša divákom pozitívne emócie.

Pavol Palša

(bývalý hádzanár, tréner, funkcionár)

S hádzanou začal ako trinásťročný v Prešove pod dohľadom československej hádzanárskej legendy Antona Frola. Pätnásť rokov obliekal dres Tatranu Prešov, dva roky počas základnej vojenskej služby dres ČH Bratislava. Trénerskú kariéru rozbehol vedením starších dorasteniek Lokomotívy Prešov, ktoré na majstrovstvách Slovenska v roku 1974 doviedol k strieborným medailám a na československom šampionáte k bronzovým. Postupom času presedlal na dráhu funkcionára. Bol spoluzakladateľom vzniku TJ ZVL Prešov. Tá sa neskôr zlúčila s TJ Lokomotíva. Z tejto fúzie vznikol klub ZVL Prešov, ktorý získal štyri tituly majsteriek Československa a hral aj semifinále Pohára európskych majstrov. Pavol Palša je držiteľom viacerých významných športových i spoločenských ocenení. V súčasnosti zastáva funkciu viceprezidenta Slovenského zväzu hádzanej.

(Zdroj vizitiek: bulletin k 63. ročníku vyhlásenia ankety)